Școală de vară pentru mentori Student to Student Team

🤲 Ți-ai fi dorit să te ajute cineva să te integrezi în noua comunitate academică?
🤲 Ți-ar fi plăcut ca cineva să îți prezinte chițibușurile profesorilor înainte să simți pe propria piele?
🤲 Te-ai simțit pierdut(ă) în primele luni de facultate și ți-ar fi prins un pic de ajutor?
❤ Fii TU cel care ești acolo pentru boboci în primul semestru! ❤ Ajută-i să prindă gustul studenției, fiind 𝗺𝗲𝗻𝘁𝗼𝗿 𝗦𝘁𝘂𝗱𝗲𝗻𝘁 𝘁𝗼 𝗦𝘁𝘂𝗱𝗲𝗻𝘁 𝗧𝗲𝗮𝗺.

❓ Ce înseamnă să fii mentor?
– ții legătura cu noii studenți și îi ajuți să se integreze în comunitate
– organizezi întâlniri formale și informale pentru grupa ta de boboci
– ții evidențe și ai sarcini administrative
– coordonezi activitățile bobocilor
într-un cuvânt, vei fi elementul-cheie în viața noilor studenți.

ℹ Nu-ți fă griji! Chiar dacă nu te consideri un om extrovertit, te vom ajuta să îți găsești locul în echipă. Contează să fii serios, să ai o atitudine pozitivă și să te poți ține de promisiuni.

❓ Ce trebuie să faci să devii mentor?
În primul rând, în toamnă să fii în min. anul 2 de studiu. Să îți pregătești un CV și o scrisoare de motivație, apoi să completezi formularul de înregistrare și să rezolvi testul de personalitate – acesta din urmă ne va ajuta să îți găsim locul cel mai potrivit în echipă.
Găsești formularul pe link-ul: https://forms.gle/wB7yzmf5KiYYMEvp6

‼ ATENȚIE ‼ Locurile sunt limitate.
Mentorii care vor fi acceptați în comunitate, vor participa la o școală de vară gratuită cu o durată de 5 zile în Campusul din Cluj, în timpul căreia vor fi instruiți și antrenați să fie mentori de grupă/mentori admin/mentori suport.
Odată ce ești admis, în limita locurilor disponibile, încercăm să ținem cont de preferințele tale cu privire la perioadă.

Săptămâna 1: 23 august – 27 august 2021
Săptămâna 2: 30 august – 3 septembrie 2021