CURS FORMARE

CONSILIERE ÎN CARIERĂ

Centrul de Carieră, Orientare Profesională și Alumni pune la dispoziție un program de formare în consiliere profesională pentru profesioniștii interesați de dezvoltarea competențelor în acest domeniu.

În anul 2022 am dezvoltat un program de formare în consiliere profesională pretabil pentru cei care doresc să aplice în context organizațional competențele dezvoltate.

Activitatea se desfășoară exclusiv online și este dedicată persoanelor care activează pe piața muncii în domeniul resurselor umane, în departamente de HP și L&D, dar și pe cei care vizează o schimbare în traiectoria profesională și urmează în prezent studii în domeniul Psihologiei.

DE CE SĂ TE ÎNSCRII?

Alături de noi dezvolți competențe specifice unui consilier.

Cum construiești relația cu clientul în cadrul sesiunilor de consiliere

Cum întocmești lista de probleme

Cum se realizează oglindirea (acel „reflect back”)

Cum rămâi fidel obiectivelor întâlnirii și, în același timp, te pliezi pe nevoile de moment ale clientului

Cum interpretezi și livrezi rapoarte psihologic

Cum folosești fișe de lucru în cadrul întâlnirilor și ca temă de casă

LA CE SĂ TE AȘTEPȚI?

1.
Întâlniri de grup - webinare >>
5 ÎNTÂLNIRI X 60 MINUTE
  • Abordarea de teme specifice consilierii profesionale
  • Operarea cu instrumente specific de urmărire a progresului în cadrul programului
  • Învățarea de instrumente și tehnici specifice de consiliere profesională și coaching
  • Mini sesiuni de intervizare pentru discutarea ”cazurilor” din jocurile de rol
2.
Joc de rol pentru sesiuni de consiliere cu 2 ”clienți” >>

10 ÎNTÂLNIRI X 50 MINUTE

• Organizarea întâlnirilor se face în funcție de programul participantului și a ”clientului” antrenat voluntar în jocul de rol
  • Întâlnirile sunt înregistrate și se realizează raport de întâlnire pentru ca participantul să poată beneficia de feedback
3.
Feedback individual >>
10 ÎNTÂLNIRI X 15 MINUTE
  • Feedback individual cu privire la sesiunile de consiliere derulate în cadrul jocurilor de rol pentru a facilita progresul participantului

CÂT VA DURA?

Programul se desfășoară pe parcursul lunilor noiembrie 2022-februarie 2023, programul întâlnirilor fiind stabilit de comun acord cu participanții.

Înscrierile se fac până la data de 20 octombrie 2022

CARE SUNT COSTURILE?

Programul se derulează în regim special anul acesta, cu un grup mic de până la 5 persoane și

NU presupune costuri financiare pentru participant.

Persoanele interesate de program semnează un contract de colaborare prin intermediul cărora se angajează să ofere servicii de mentorat online pentru studenții UBB, beneficiari ai Centrului de Carieră, Orientare Profesională și Alumni în cuantumul a 30 de ore pe parcursul unui an de la încheierea programului de formare.