Cum poate să mă ajute consilierea vocațională?

Persoana care beneficiază de acest proces își poate contura o percepție mult mai clară asupra capacităților sale. Consilierea vocațională te ajută să descoperi cine ești, ce poți să faci cu abilitățile și talentele tale, cum să obții ceea ce îți dorești, făcând ceea ce îți place și te pasionează și construindu-ți astfel propriul drum. Rezultatul acestui proces este starea de împlinire, sens, satisfacție, echilibru în toate aspectele vieții tale, nu numai în ceea ce privește cariera. Consilierul vocational te poate învăța anumite strategii de găsire a unui loc de muncă potrivit, strategii prin care să pui în valoare potențialul tău și, totodată, strategii prin care să îți depășești limitele.

În procesul de consiliere vocațională parcurgi o serie de etape: etapa de autocunoastere, etapa de explorare, etapa de decizii profesionale și etapa de aplicare pentru job. Indiferent de etapă, mai jos găsești o serie de beneficia de care te poți bucura în cadrul unul program de consiliere vocațională:

♦ Dezvoltarea de competențe de viață: stabilire de obiective, ascultare activă, feedback, autoafirmare, dezvoltarea de competențe sociale, rezolvarea de conflicte, managementul timpului etc.;

♦ Autocunoașterea: prin evaluări psihologice și instrumente de introspecție, identificare a potențialului și dezvoltarea lui în direcția dorită;

♦ Cultivarea încrederii într-o decizie în carieră: prin dezvoltarea de tehnici de luare a deciziilor în funcție de factorii relevanți pentru tine;

♦ Strategii de adaptare la actualul loc de muncă sau la contextul tău de viață (familial, social, economic);

♦ Strategii de reducere a stresului: de rezolvare a unor crize existențiale și de motivare;

♦ Strategii de echilibrare a rolurilor personale cu cele profesionale;

Elena-Andreea Iftodie

Student anul 2, Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, UBB