Când este momentul să apelez la consilierea vocațională?

Consilierea vocațională (vocație=chemare) reprezintă un set de servicii elaborate pentru a dezvoltă abilitățile, dar și cunoșțințele unei persoane având în vedere o vocație specificăcare poate fi pusă în practică într-un mod cât mai productiv (WorkplaceTesting, 2017).

Atât consilierea vocaţională, cât şi educarea din punct de vedere profesional îşi au rădăcinile în ultimii 100 de ani (Herr, 2013).Astfel este important de luat în calcul faptul că trebuie să apelăm la specialişți atunci când avem nevoie de îndrumare, ajutor şi nu avem cunoştiinţele necesare. Consilierea vocațională nu face altceva decât să ofere resurse suplimentare persoanei consiliate pentru a-și găși și urmă drumul vocațional. Pot există mai multe situații care să ne determine să apelăm la consiliere vocațională: doreșți să te angajezi și vrei să descoperi cum trebuie să procedezi; apar dificultăți în redactarea unei scrisori de intenție sau a unui CV; apar dificultăți în alegerea liceului sau facultății pe care să o urmezi; doreșți să te angajezi pentru prima oară și ai întrebări cu privire la ce fel de job ti se potrivește cel mai bine; dacă trăiești momente de frustrare, teamă și neîncredere în propriile tale forte și asta te împiedică să iei decizii cu privire la carieră; ai un loc de muncă, dar nu ești mulțumit pentru că nu faci ceea ce îți place sau ceea ce te reprezintă. Și acestea sunt doar câteva dintre aspectele ce pot fi abordate în cadrul sesiunilor de consiliere profesională. Apelam la servicii psihosociale pentru a ne adapta la comunitate prin alegerea, intrarea și adaptarea la un rol de muncă (Bussaca, 2002), iar consilierea vocațională este acea interacțiune continuă, în timpul căreia un consilier folosește evaluarea problemelor pentru a ajuta un client să facă față dificultăților de luare a deciziilor sau problemelor de adaptare la muncă. Doi indicatori importanti sunt distresul emotional, dar si afectarea bunei functionalitati. Astfel, există cercetări recente alături de teoriile inteligenței emoționale care indică interdependența emoției și a cunoașterii în procesul decizional. Inteligența emoțională, așa cum este conceptualizată de Mayer și Salovey conține patru abilități interdependente: perceperea emoțiilor, utilizarea emoțiilor pentru a facilita gândurile, înțelegerea emoțiilor și gestionarea emoțiilor pentru a spori creșterea si dezvoltarea personală, iar important de precizat este si faptul ca emoțiile joacă un rol important și, adesea neînțeles, în procesul decizional în carieră. Dacă o persoană are dificultăți în a experimenta, percepe și identifica stările cu care se confruntă, probabilitatea ca emoțiile să le poată facilita procesele decizionale în carieră este cu mult diminuată. Experiența emoțională poate juca un rol important în acest proces, iar acel „angajament” în carieră și luarea deciziilor pot fi mai mult decât un exercițiu cognitiv la care suntem supuși.

Material redactat de Adina Deac Crețu, studentă la Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, UBB