PRACTICA LA CCOPA

Pe parcursul semestrului 1 din fiecare an universitar am pregătit o serie de activități pentru studenții ce doresc să realizeze activitatea de practică alături de noi.

Activitățile îi vizează în primul rând pe studenții de la Psihologie (nivel licență și master), însă, dacă găsești o activitate de interes pentru tine și vrei să lucrezi alături de noi, scrie-ne în privat și cu siguranță găsim o soluție care să vină în întâpinarea intereselor tale.

DE CE?

Alături de noi dezvolți competențe specifice unui consilier.

• Cum construiești relația cu clientul în cadrul sesiunilor de consiliere
  • Cum întocmești lista de probleme
  • Cum se realizează oglindirea (acel „reflect back”)
  • Cum rămâi fidel obiectivelor întâlnirii și, în același timp, te pliezi pe nevoile de moment ale clientului
  • Cum interpretezi și livrezi rapoarte psihologic
  • Cum folosești fișe de lucru în cadrul întâlnirilor și ca temă de casă

CE?

Activitatea presupune:

• Participarea la întâlniri de formare alături de tutorii de practică (față în față)
  • sesiuni de joc de rol (online și față în față)
  • completare de instrumente de învățare (chestionare, jurnale de învățare) pentru urmărirea progresului
  • sesiuni individuale de feedback cu tutorele de practică (online)
  • sesiuni de grup pentru intervizare (față în față)

CINE?

Studenții de la Facultatea de Psihologie și Științele Educației, masteranzi, se pot înscrie pentru rolul de consilier, iar studenții anul 1 și 2 licență. Psihologie, se pot înscrie pentru rolul de client. Fiecare va beneficia de sesiunile de formare, indiferent de rolul pe care îl asumă în cadrul activității. Avem un număr limită de locuri: maxim 10 persoane pentru rolul de consilier și maxim 20 persoane pentru rolul de client.

CÂND?

• 24 octombrie
    • 14-16 întâlnire formare pentru studenții din rolul de consilier
    • 16 – 18 întâlnire formare pentru studenții din rolul de client
  • 7 noiembrie
    • 14-16 întâlnire formare și intervizare pentru studenții din rolul de consilier
  • 21 noiembrie
  • 5 decembrie
  • 9 ianuarie
    • 16 – 18 întâlnire formare pentru studenții din rolul de client

Întâlnirile pentru jocul de rol și discuțiile de feedback se programează după calendarul studenților inplicați în program.

DEADLINE PENTRU ÎNSCRIERI: 20 OCTOMBRIE 2022